Wizyta wiceszefa polskiej dyplomacji na Filipinach

justyna

Updated on:


W dniach 13-14 lipca wiceminister Marcin Przydacz przebywał z roboczą wizytą w Manili, gdzie przeprowadził rozmowy w Departamancie Spraw Zagranicznych, spotkał się z krajowym doradcą ds. bezpieczeństwa, a także otworzył seminarium nt. dwustronnej współpracy w obszarze IT.

Głównym tematem rozmów w Departamencie Spraw Zagranicznych z Jaime V. Leddą były relacje dwustronne, w szczególności współpraca polityczna i gospodarcza, a także przedstawienie polskiej oceny rosyjskiej agresji na Ukrainę i jej skutków dla bezpieczeństwa globalnego.

Polski wiceminister wyraził potrzebę rozwoju relacji dwustronnych a także zacieśnienia współpracy na arenie międzynarodowej, podkreślając że Manila jest ważnym partnerem Warszawy w Azji. Potwierdził gotowość strony polskiej do współpracy w kwestiach bezpieczeństwa żywnościowego Filipin, w szczególności w zakresie dostępu do polskich produktów rolno-spożywczych, a także do wsparcia planów nowej administracji Filipin w zakresie cyfryzacji gospodarki i administracji. Wiceszef polskiej dyplomacji nawiązał także do 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Filipinami. – Nasze relacje charakteryzują się przyjaznymi stosunkami, opartymi na szacunku, zrozumieniu i obustronnie korzystnej współpracy – podkreślił. Wiceminister Przydacz podziękował stronie filipińskiej za jej stanowisko w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

źródło: gov.pl