SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Minister Rau weźmie udział w spotkaniu członków NATO w Madrycie


Kluczowymi tematami spotkania w Madrycie będą m.in.: agresja Rosji przeciw Ukrainie, bieżące wsparcie dla Kijowa, konsekwencje radykalnie zmienionej sytuacji bezpieczeństwa w Europie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego i długoterminowa adaptacja NATO do aktualnych zagrożeń i wyzwań.

Program szczytu przewiduje także spotkania w gronie samych sojuszników, jak również z krajami partnerskimi NATO. W pierwszej części sesji szczytu weźmie udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (w formule online). Odbędzie się również spotkanie z szefami państw i rządów Finlandii, Szwecji, Gruzji, Australii, Korei Południowej, Japonii, Nowej Zelandii oraz z udziałem przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Po raz pierwszy odbędzie się także tzw. spotkanie transatlantyckie, w którym udział wezmą premierzy lub prezydenci wszystkich państw członkowskich NATO i UE. Ponadto, na szczeblu ministrów spraw zagranicznych i obrony odbędą się spotkania z innymi partnerami z Bałkanów Zachodnich oraz Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Wśród najważniejszych oczekiwanych decyzji Szczytu jest przyjęcie Nowej Koncepcji Strategicznej NATO oraz zatwierdzenie dalszych działań w celu adaptacji wojskowej Sojuszu. Nowa Koncepcja Strategiczna będzie dokumentem publicznym, wskazującym główne kierunki działania i rozwoju NATO w perspektywie kilku lat. Poprzednia Koncepcja Strategiczna NATO została przyjęta w 2010 r.

Dodatkowym kontekstem spotkania członków NATO w Madrycie są trwające rozmowy nt. wniosków o członkostwo w NATO, złożone przez Finlandię i Szwecję.

Decyzja o organizacji Szczytu w Hiszpanii zapadła w zeszłym roku i miała na celu symboliczne uczczenie 40. rocznicy przystąpienia tego kraju do NATO.

źródło: gov.pl


ZAPYTAJ NAS
Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące działalności RODM. Skorzystaj z formularza pocztowego. Kliknij w klawisz poniżej.
KONTAKT
RODM Olsztyn
ul. Partyzantów 87
10-402 Olsztyn

Tel.: +48 600 943 378
Email: rodm@rodm-olsztyn.pl

Czynne poniedziałek - piątek
w godz. 8:00 - 16:00
MAPA
ORGANIZATORZY
Slider
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Olsztynie prowadzony jest przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Copyright © 2022 . Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: perfekcyjneStrony.pl
Slider