Pokaz filmu „Klucz wileński”

Administrator

 

22 stycznia 2024 roku w auli im. Anny Wasilewskiej przy ulicy Kościńskiego 11 w Olsztynie odbyła się uroczysta premiera filmu „Klucz wileński”. W spotkaniu wziął udział między innymi współproducent filmu Prezes Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej w Olsztynie dr Piotr Bojarski oraz reżyser, scenarzysta i producent filmu Artur Kalicki oraz pozostali członkowie ekipy filmowej.

 

„Klucz Wileński” to zapis spotkań z ostatnimi z żyjących przesiedlonych Wilniaków, który podzielili się niezwykłymi historiami ze swojego życia.

Przyjechali z Wileńszczyzny… Przesiedleni na ziemię obcą, wskazaną im jako nową ojczyznę. Podnosili ją z gruzów, zakochiwali się, znajdowali swoje miejsca, przynosili swoją wiedzę, siły, witalność i kulturę, zakładali rodziny, wrastali w ten świat piękny, zdobiony morenami i jeziorami. Nigdy jednak nie wyparli się Wilna, choćby mając w pamięci jedynie dziecięce obrazy albo tęsknoty rodziców. Pamięć Kresów i rzeczywistość nieznanych ziem Prusów i Mazurów.

Regionalny Ośrodek Debaty w Międzynarodowej wsparł finansowo produkcję tego filmu. Pokaz filmu zgromadził liczną widownię.