SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ
Serdecznie zapraszamy na wystawę Święta Warmia Szlak pielgrzymkowo-turystyczny. Wystawa odbyła się w Dom Polonii w Ostródzie. Szlak Świętej Warmii tworzy szesnaście „stacji”, do których warto udać się na chwilę lub na trochę dłużej. Zatrzymać się, aby poznać znane nie tylko w regionie miejsca pielgrzymkowe, sanktuaria, szlaki pątnicze, ale także historyczne obiekty sakralne związane z ciekawą historią biskupstwa warmińskiego oraz różnymi wydarzeniami o charakterze religijnym, historycznym i legendarnym…
Zapraszamy do obejrzenia wykładu "Proces integracji Europy po 1945 roku" Prelekcję prowadzi nas ekspert Franciszek Brzozowski
Proces integracji europejskiej, w którym obecnie uczestniczymy, zapoczątkowany został w niedługim czasie od zakończenia II wojny światowej. U jego podstaw znalazły się tragiczne doświadczenia związane z największym i zarazem najtragiczniejszym konfliktem zbrojnym w historii ludzkości, wywołanym przez Niemcy hitlerowskie. W wyniku wojny większość państw europejskich została zniszczona. Zginęły też miliony mieszkańców Europy.
"Polska polityka wschodnia: dylematy i wyzwania". Organizator: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Olsztynie we współpracy z Instytutem Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Polsce w ramach misji NATO. Specjalne podziękowania dla Batalionowej Grupy Bojowej NATO z Bemowa Piskiego za pomoc w realizacji filmu. Państwem ramowym eFP w Polsce są Stany Zjednoczone, a państwami kontrybuującymi - Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja. Wojska sojusznicze stacjonują we wschodniej Polsce, w okolicach Orzysza.
13 grudnia 2020 przypada 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. O godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Wprowadzony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny, zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie.
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Olsztynie we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie zorganizował wystawę „Korpus ochrony pogranicza II RP” w Dom Polonii w Ostródzie.
Korpus Ochrony Pogranicza był specjalną formacją wojskową, która niczym tarcza ochraniała polską granicę wschodnią przed atakami radzieckiej dywersji i litewskich bojówek oraz zwalczała przemyt z Litwy, Niemiec i Rumunii...
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Olsztynie zaprasza na wykład "Proces Integracji Europy do 1945 roku". Prelekcję prowadzi nas ekspert Franciszek Brzozowski.
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Olsztynie we współpracy z Instytutem Północnym zaprasza na wykład i prelekcję "Olsztyńska Solidarność 1980-2020". Wykład prowadzi Stanisław Achremczyk- polski historyk, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, od 1990 dyrektor Ośrodka Badań Naukowych im. Kętrzyńskiego w Olsztynie.
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Olsztynie wspólnie z Instytutem Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza na Seminarium naukowe: "Polska w ONZ 1945 - 2020"
Zapraszamy na wywiad z Aliną Czerską, studentką stosunków międzynarodowych na Uniwersytet Warszawski, przewodnicząca Klub Studenta Polonijnego Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" "oraz aktywną działaczką Forum Młodych Dyplomatów
Serdecznie zapraszamy wykład z okazji 102 rocznica Odzyskania Niepodległości. Ekspert RODM w Olsztynie Franciszek Brzozowski. przybliży nam "Tradycje chrześcijańskie jako fundament polskiej niepodległości".
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Olsztynie we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Delegaturą w Olsztynie zorganizował wystawę "Ojcowie Niepodległości" . Prelekcję wygłosił ekspert RODM w Olsztynie Franciszek Brzozowski.
Rozmowa z Frankiem Spulą prezesem Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance – PNA) został założony 140 lat temu i jest największą na świecie etniczną organizacją skupiającą Polaków na emigracji. Frank Spula, jest również prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej, wydawcą „Dziennika Związkowego” oraz właścicielem radiostacji WPNA 1490 AM
24 października 2020 roku mija 75. rocznica utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest to wspaniała okazja by opowiedzieć na temat organizacji, jej genezy, powstania oraz struktury.
6.10.2020 r. w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Olsztynie odbył się wywiad z Panią Lianą Harutynian Prezesem Związku Polaków w Armenii na temat aktualnej sytuacji mniejszości polskiej na Kaukazie.
W Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej (28.09.2020 r.) odbyła się debata na temat: "Narodziny i działalność "Solidarności" na Warmii i Mazurach"
We wtorek, 22 września odbyła się debata online. Tytuł: "Aktualna sytuacja polityczna i społeczna na Białorusi oraz możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń". Debata zorganizowana we współpracy z Instytutem Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie.
Zapraszamy do obejrzenia I Internetowego Europejskiego Spotkania Polskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które RODM w Olsztynie współorganizował razem z Akademią Trzeciego Wieku w Olsztynie i MOK w Olsztynie. Spotkania odbywają od 14 lat, w tym roku po raz pierwszy realizujemy je w formie filmu.