SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ
19.06.2017
Wizyta młodzieży z Gelsenkirchen w Olsztynie
RODM Olsztyn

Młodzież z miasta partnerskiego w Niemczech odwiedziła Olsztyn. Przyjechali, aby uczcić  jubileusz 20-lecia współpracy V Liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy w Olsztynie z Max-Planck-Gymnasium w Gelsenkirchen.

- Spotkania z młodzieżą niemiecką służą  nie tylko rekreacji - mówi dyrektor V LO, Anna Struk. - Podczas wizyt wspólnie realizujemy projekty poświęcone życiu i twórczości wybitnych mieszkańców Olsztyna bądź ciekawym zjawiskom kulturowym. Bohaterem tegorocznego projektu  był architekt niemiecki Erich Mendelsohn.

Poza wspólną nauką uczniowie zwiedzili miasto, aktywnie wypoczywali nad jeziorem Ukiel, obejrzeli seans w olsztyńskim planetarium. Jednym z punktów programu była również wizyta w ratuszu, gdzie młodzież spotkała się z prezydentem Olsztyna.  W trakcie pobytu młodzież z Gelsenkirchen gościła w domach rodzinnych swoich polskich rówieśników.

- To dobry sposób na integrację - dodaje Struk. - Młodzi ludzie zawierają przyjaźnie na długie lata. Służy to również przełamywaniu stereotypów.

Jesienią planowana jest rewizyta młodzieży V LO w Niemczech.

https://www.olsztyn.eu/nc/urzad-miasta/aktualnosci/article/mlodziez-z-gelsenkirchen-z-wizyta-w-olsztynie.html

Zadanie dofinansowane ze środkow ministerstwa spraw zagranicznych