SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

4.11.2021 Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki spotkał się ze specjalnym sekretarzem ds. strategicznych Prezydenta Brazylii admirałem Flávio Augusto Viana Rocha RODM Olsztyn poleca

– Wyzwania w dziedzinie ochrony granic, współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii to jedne z najważniejszych tematów w dialogu polsko- brazylijskim – podkreślił Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki podczas spotkania z admirałem Flávio Augusto Viana Rocha.

Tematyka rozmów obejmowała zarówno kwestie bilateralne, jak i zagadnienia regionalne oraz globalne.

Sekretarz ds. strategicznych Prezydenta Brazylii odnosząc się do bardzo dynamicznie rozwijającej się współpracy polsko-brazylijskiej opartej na poszanowaniu wspólnych chrześcijańskich wartości, intensywnej współpracy politycznej i gospodarczej oraz uznawaniu Polski za jednego z najważniejszych partnerów Brazylii w Europie, zapowiedział realizację wiosną 2022 r. wizyty Prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro w Polsce. Wizyta, na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, będzie potwierdzeniem doskonałych relacji wzajemnych i umacniającego się sojuszu.

Ważnym tematem rozmów była kwestia imigracji.  Rozmówcy zgodzili się, że zarówno w kontekście złożonej sytuacji we wschodnim sąsiedztwie Polski, jak i u północnego sąsiada Brazylii – Wenezueli, negatywną politykę prowadzi Rosja. Arkady Rzegocki zwrócił uwagę na niestabilną sytuację bezpieczeństwa na wschodnich granicach Polski wywołaną bezpośrednimi działaniami hybrydowymi ze strony Białorusi. Brazylijski gość podzielił się doświadczeniami z ochrony granic swojego kraju oraz wyzwaniami związanymi z imigracją Wenezuelczyków wywołaną katastrofalną sytuacją w boliwariańskiej republice.

Rozmówcy omówili również współpracę na forach organizacji międzynarodowych, dążenie Polski do stałej obecności w pracach G20 i brazylijską kandydaturę do OECD oraz procesu ratyfikacji umowy między Unią Europejską i MERCOSUR.

Szef Służby Zagranicznej RP oraz wysłannik Prezydenta Brazylii dyskutowali także o znaczeniu współpracy kulturalnej, naukowej oraz między akademiami dyplomatycznymi obu krajów.