SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

13.09.2021 Minister Rau z wizytą na Łotwie RODM Olsztyn poleca

– Współpraca między naszymi państwami jest szczególnie bliska i intensywna. Stoimy w obliczu tych samych zagrożeń i wyzwań, stąd naturalne jest, że staramy się im wspólnie sprostać – podkreślił szef polskiej dyplomacji podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoimi odpowiednikami z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

13 września polski minister spraw zagranicznych wziął udział w spotkaniu szefów dyplomacji i ministrów obrony Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Rydze. Rozmowy miały na celu omówienie sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz koordynację działań na forum NATO i UE. Spotkanie miało miejsce w trakcie rosyjskich ćwiczeń Zapad 2021 realizowanych z istotnym udziałem Białorusi oraz nasilających się działań hybrydowych, w tym presji migracyjnej wywołanej przez Białoruś na wschodnie granice UE i NATO. Minister Zbigniew Rau pojechał na Łotwę razem z ministrem obrony narodowej – Mariuszem Błaszczakiem.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że ministrowie zgodzili się co do potrzeby uważnego obserwowania sytuacji oraz pozostawania, wraz z sojusznikami z NATO, w gotowości do odpowiedniej reakcji. Ponadto, ministrowie omówili kierunki rozwoju NATO w ramach przygotowania prac nad nową Koncepcją Strategiczną Sojuszu, którą szefowie państw i rządów Sojuszu mają przyjąć w przyszłym roku. Ministrowie spraw zagranicznych Polski i państw bałtyckich omówili też sytuację na Białorusi w kontekście działań UE.

Minister Rau zaznaczył, że Warszawa pozostaje zaangażowana w bezpieczeństwo państw bałtyckich. – Nasze siły zbrojne stacjonują obecnie na Łotwie w ramach wysuniętej obecności wojskowej NATO. Zamierzamy kontynuować zaangażowanie w tę i inne misje NATO w regionie – podkreślił.

Ministrowie obrony Polski, Litwy, Łotwy oraz Estonii obserwowali dziś na poligonie w Adazi epizod ćwiczenia taktycznego, którego celem jest przygotowanie do wspólnego prowadzenia działań obronnych. Od 2 września na Łotwie trwa międzynarodowe ćwiczenie „Silver Arrow”, w którym udział bierze 150 żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Podnoszą oni swoje umiejętności pokazując, że państwa wschodniej flanki NATO są solidarne i działają razem. Okazję do rozmowy z polskimi żołnierzami miał również minister Zbigniew Rau, który zakończył dzisiejsze spotkania wizytą w bazie w Adazi.