SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

20.08.2021 Wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw NATO RODM Olsztyn poleca

Wideokonferencja Rady Północnoatlantyckiej była poświęcona sytuacji w Afganistanie. Polskę reprezentował podsekretarz stanu, Marcin Przydacz. SG NATO wyraził uznanie dla RP za działania ewakuacyjne.

Wiceminister Marcin Przydacz przypomniał, że zaangażowanie Polski w ewakuację wynikało z pobudek humanitarnych, naszej solidarności sojuszniczej i odpowiedzialnej postawy wiarygodnego członka NATO. Poinformował o działaniach podjętych przez Polskę w celu ewakuacji z lotniska w Kabulu obywateli polskich i państw sojuszniczych oraz lokalnych współpracowników polskiego kontyngentu wojskowego i ich rodzin. Zadeklarował, że Polska jest gotowa dodatkowo przyjąć 300 afgańskich współpracowników NATO i czasowo gościć ich na swoim terytorium.

Wiceminister Przydacz podkreślił konieczność wywierania presji na talibów w celu poszanowania przez nich fundamentalnych praw człowieka, zwłaszcza praw kobiet i dziewcząt. Wskazał, że niezależnie od sytuacji w Afganistanie, NATO pozostaje efektywnym sojuszem, zdolnym do wypełnienia swoich głównych zadań, w tym zbiorowej obrony jego państw członkowskich. – Mimo niepowodzenia w Afganistanie, nikt nie powinien wątpić w naszą jedność, efektywność i zdolność do obrony terytorium sojuszniczego – podkreślił wiceminister Przydacz. Zaznaczył jednocześnie, że dramatyczny los Afgańczyków nie może być instrumentalnie wykorzystywany do destabilizacji granic państw europejskich.

Sekretarz Generalny NATO wyraził wdzięczność Polsce za wysiłki na rzecz lokalnych pracowników NATO i uznanie dla polskich działań ewakuacyjnych. Ponadto, wiele państw wskazywało na istotne problemy z przeprowadzeniem ewakuacji z Kabulu, a także na konieczność zapewnienia bezpiecznego dostępu ludności na lotnisko.

Zdjęcia: gov.pl