SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

18.08.2021 Polska kontynuuje wsparcie dla Ukrainy w walce z pandemią COVID-19 RODM Olsztyn poleca

Ponad dwadzieścia ciężarówek z pomocą humanitarną na walkę z pandemią COVID-19 wyjechało dziś z Polski na Ukrainę. Kolejny transport z pomocą to dowód na to, że Polska konsekwentnie wspiera państwa partnerskie w potrzebie.

– Polska pomoc jest obecna na całym świecie, Polska jest państwem solidarnym. Solidarność jest naszą narodową cechą, od zawsze z tym się Polska kojarzy, to jest nasze dziedzictwo. Dzięki solidarności wywalczyliśmy wolność, dziś dzięki solidarności pomagamy także naszym partnerom, naszym przyjaciołom – powiedział wiceminister Paweł Jabłoński podczas odprawy transportu pomocy rzeczowej na walkę z pandemią COVID-19.

Po raz kolejny Polska kieruje na Ukrainę transport pomocy rzeczowej na walkę z pandemią COVID-19. Na Ukrainę zostanie dostarczone ponad 129 ton sprzętu medycznego: koncentratory tlenu, respiratory, kardiomonitory i środków ochrony osobistej: ponad 7 mln sztuk rękawiczek, ponad 100 tys. opakowań środków do dezynfekcji, testy antygenowe, fartuchy, maski o wartości ok. 17 mln złotych. To pomoc realizowana z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych z inicjatywy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa we współpracy z Fundacją Solidarności Międzynarodowej i Pocztą Polską. Pomoc jest odpowiedzią na wniosek Ukrainy w ramach Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy  (EADRCC NATO). 

W uroczystej odprawie transportu uczestniczyli minister Piotr Ćwik, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu w MSZ oraz Rafał Dzięciołowski, prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

Realizowana pomoc jest kolejną formą wsparcia wysiłków władz w Kijowie na rzecz zmniejszenia zagrożenia epidemicznego i poprawy warunków zdrowotnych społeczeństwa. Wczoraj (17 sierpnia br.) na Ukrainę wyruszył konwój z darowizną ok. 650 tys. szczepionek na COVID-19.

Zdjęcia: gov.pl