SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

01.08.2021 Obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego RODM Olsztyn poleca

Porządkowanie grobów z harcerzami oraz spotkanie z Powstańcami – tak obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczął w piątek premier Mateusz Morawiecki. W niedzielę szef rządu uczestniczył we mszy świętej z okazji 120. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Wyszyńskiego, a także odwiedził Muzeum Lat Dziecięcych w Zuzelach. O 17 w Godzinę „W” premier oddał hołd poległym w walkach o Polskę pod pomnikiem „Gloria Victis”. Na zakończenie obchodów Prezes Rady Ministrów, wspólnie z Warszawiakami, zaśpiewał (nie)zakazane piosenki podczas koncertu w Parku Wolności.Porządkowanie grobów z harcerzami

Już kolejny raz w przeddzień obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki porządkował groby Powstańców. W tym roku szef rządu wraz z harcerzami odwiedził Cmentarz Wojenny w Laskach, na którym spoczywają żołnierze Armii Krajowej – Powstańcy Grupy „Kampinos”.

Spotkanie z Powstańcami Warszawskimi

W Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich odbyło się spotkanie z Powstańcami Warszawskimi. Premier Mateusz Morawiecki miał okazję porozmawiać i wysłuchać wspomnień bohaterów, którzy w heroiczny sposób walczyli o wolność 77 lat temu.

Wizyta premiera Nadrenii Północnej-Westfalii Armina Lascheta

Premier Mateusz Morawiecki w niedzielę 1 sierpnia w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego spotkał się z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, przewodniczącym CDU Arminem Laschetem. Premier Laschet wziął udział w uroczystościach upamiętniających Powstanie Warszawskie. W rozmowie zostały poruszone bieżące zagadnienia dwustronne i europejskie.

120. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Wyszyńskiego

Z okazji 120. rocznicy urodzin księdza Wyszyńskiego, szef polskiego rządu odwiedził Zuzelę – rodzinną miejscowość duchownego. Po mszy świętej premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod pomnikiem Kardynała oraz zwiedził Muzeum Lat Dziecięcych ks. Stefana Wyszyńskiego. 

„Ksiądz Stefan Wyszyński, pochodzący z tej ziemi, pomógł zachować ducha niepodległości Polski. Jego słowa podtrzymywały polski zew wolności” – wspominał szef polskiego rządu.

Duchowny pomagał rannym w czasie Powstania Warszawskiego. W Laskach wspierał duchowo rodaków w tamtejszy szpitalu polowym.

Godzina „W” – oddanie hołdu Powstańcom pod pomnikiem „Gloria Victis”

O godzinie 17:00 premier Mateusz Morawiecki razem z przedstawicielami władz państwowych, Powstańcami oraz mieszkańcami Warszawy oddał hołd poległym w walce za ojczyznę pod pomnikiem „Gloria Victis”.

Pomnik ten upamiętnia żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego i okupacji niemieckiej. Co roku, 1 sierpnia w godzinę „W” odbywają się tam uroczystości, w których uczestniczą przedstawiciele władz, kombatantów, a także ich rodzin oraz mieszkańców Warszawy.

Szef rządu złożył kwiaty na grobie gen. bryg. Antoniego Chruściela ps. Monter. Prochy dowódcy Powstania Warszawskiego, a także jego żony zostały sprowadzone do Polski, a w 2004 r. pochowane na Powązkach. 

Koncert (nie)zakazanych piosenek 

Warszawiacy co roku biorą udział w koncercie organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W ten szczególny sposób mogą oddać hołd tym, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność. Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z mieszkańcami uczestniczył w tym wyjątkowym wydarzeniu. 

Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. i trwało 63 dni. Po pierwszych sukcesach Powstańcy musieli ustąpić wojskom niemieckim okupującym stolicę. Walki trwały do nocy z 2 na 3 października 1944 r., kiedy w kwaterze SS w Ożarowie Mazowieckim podpisano akt kapitulacji Powstania Warszawskiego. W działaniach wojennych toczących się na terenie stolicy poległo blisko 200 tys. osób – żołnierzy i cywilnych mieszkańców miasta.