SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

12.07.2021 Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu RODM Olsztyn poleca

„Od kilku lat w rocznicę Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943 r. właśnie tu – na Skwerze Wołyńskim przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa – oddajemy hołd ofiarom ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej” – napisał w liście skierowanym do uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński. W uroczystościach wzięła udział wiceminister Magdalena Gawin, która odczytała list wicepremiera oraz złożyła wieniec pod Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Skwerze Wołyńskim w Warszawie.Wicepremier Piotr Gliński przypomniał w liście, że w dniach 11 i 12 lipca odziały ukraińskich nacjonalistów (OUN, UPA) przeprowadziły zmasowany atak na mieszkańców ponad 100 miejscowości w powiatach kowelskim, horochowskim, włodzimierskim i łuckim. Historycy wskazują, że w wyniku Rzezi Wołyńskiej na Wołyniu, Galicji Wschodniej i Małopolsce zamordowano ok. 100-130 tys. Polaków.

Jakże wymowna jest figura Jezusa Chrystusa bez rąk umieszczona na krzyżu Pomnika Ofiar Ludobójstwa i jakże przejmujący jest fragment przemówienia Jana Pawła II zamieszczony poniżej: „Ojcze Najmilszy, przez przyczynę Matki Zbawiciela, pomóż nam przebaczyć, chroń nas od wojny i nienawiści i niepamięci”(…). Pamięć o tamtych wydarzeniach jest bowiem naszym moralnym obowiązkiem tak wobec ofiar i ich rodzin, jak i kolejnych pokoleń Polaków – wskazał w liście prof. Piotr Gliński.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony świętem przez Sejm RP w 2016 roku. Sprawcami zbrodni wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordowaniu polskich sąsiadów. Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów. Łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło około 100 tys. Polaków.

Uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.