SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

10.07.2021 Premier: W Zgierzu jak w soczewce skupiają się programy Polskiego Ładu RODM Olsztyn poleca

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zgierzu to jedna z największych sportowych inwestycji w Polsce. Mieszkańcy tego miasta będą mieli najnowocześniejszy kompleks do uprawiania aktywności fizycznych. Lokalnie dokonuje się również olbrzymia przebudowa komunikacyjna – nowe drogi, dworce i linia tramwajowa. Polski Ład zakłada modernizację gmin i powiatów w całym kraju.W Zgierzu jak w soczewce skupiają się programy Polskiego Ładu - programy infrastrukturalne, poprawa infrastruktury drogowej i kolejowej. Ale również projekty, które mają spowodować, że miasta średniej wielkości będą piękne. Będą przyciągać mieszkańców. Nie będzie się chciało stąd wyjeżdżać – podkreślił szef rządu Mateusz Morawiecki.

 

Największe centrum sportowe w woj. łódzkim

Modernizacja obiektów sportowych w Zgierzu rozpoczęła się od niewielkiej kwoty 2 mln złotych. Zaangażowanie lokalnych polityków oraz rządu pozwoliło zdobyć większe środki do modernizacji całego obiektu sportowego. W tym mieście powstanie potężny kompleks sportowy, który będzie składał się z wielofunkcyjnej hali. Docelowo będzie ona całorocznym lodowiskiem. Zmodernizowane zostanie również pełnometrażowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, które zostanie przykryte pneumatycznym balonem. Wszystkie te inwestycje będą kosztować około 25 mln zł z budżetu państwa. Obiekty te będą służyły wszystkim mieszkańcom miasta, powiatu oraz przyjezdnym na zawody sportowcom.

– Tutaj jesteśmy w perełce sportowej, w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, który staje się jednym z największych centrów sportowych woj. łódzkiego – powiedział premier Mateusz Morawiecki. –Staje się w Zgierzu coś niebywałego. Stajemy się świadkami powstania wielkiego ośrodka wielofunkcyjnego. Będzie on przyciągał duże imprezy sportowe – dodał.

Nowa hala odpowiednia dla siatkówki, piłki ręcznej lub halowej

Początkowo wybudowano wielofunkcyjną halę. Obiekt został oddany do użytku już w grudniu 2020 roku. Obecnie można tam uprawiać piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę czy grać w piłkę halową. W nowej hali znajdują się również trybuny, które pomieszczą sporą ilość kibiców. Obiekt obecnie może już konkurować z europejskimi halami sportowymi.Duża hala – całoroczne lodowisko

Stara hala jest modernizowana od 2016 roku. Na ten obiekt przeznaczono wiele milionów złotych. Posiada ona aż dziesięć nowoczesnych szatni. Trybuny dużej hali pomieszczą wielu kibiców m.in. hokeju na lodzie lub łyżwiarstwa figurowego. Na przełomie roku 2021 na 2022 obiekt ten zostanie oddany do użytku. Będzie przekształcony na całoroczną halę lodową.

Namiot pneumatyczny – pełnometrażowe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią

Lada moment będzie powstawać również potężna inwestycja – nowoczesne, pełnometrażowe boisko do piłki nożnej zakryte pneumatycznym balonem. Obiekt ten będzie posiadał sztuczną nawierzchnię. Sportowcy skorzystają z tego boiska przez cały rok. Młodzi i starsi będą grać nawet zimą. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji w Zgierzu. Takiej pneumatycznej hali nie ma w całym województwie łódzkim. Polski Ład umożliwi wybudowanie nowoczesnych obiektów sportowych w różnych zakątkach kraju.

Modernizacja komunikacji Zgierza

Zgierz leży w niedalekiej odległości od Łodzi. Wielu mieszkańców codziennie jeździ do miasta wojewódzkiego do pracy lub szkoły. Te dwa miasta łączy jednopasmowa dogra, która bardzo często się korkuje. Najlepszą inwestycją, która poprawiła komunikację między mniejszym a większym miastem jest tramwaj .

– Mieszkańcy długo dojeżdżają w obie strony przez jedną linię drogi. Ten tramwaj bardzo ułatwi komunikację – powiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Dodając: – W Zgierzu dochodzi do całkowitej przebudowy infrastruktury komunikacyjnej. Cztery wiadukty pamiętają jeszcze marszałka Piłsudskiego. One są teraz modernizowane. Razem z dworcem tworzy to nową przestrzeń. Ułatwia to komunikację w Zgierzu, a z drugiej strony to bardzo ważne dla perspektyw rozwojowych i gospodarczych.

Założeniem rządu i Polskiego Ładu jest ograniczenie wyciągania mieszkańców z mniejszych miejscowości do dużych ośrodków. Polepszenie komunikacji i jakości życia w tych mniejszych aglomeracjach to cel na najbliższe lata.

Domy Tkaczy w Zgierzu

Jedna z najpiękniejszych i historycznych dzielnic miasta Zgierz. W XIX wieku była istnym klejnotem epoki. By uchronić niepowtarzalny w skali Europy układ urbanistyczny powstał tutaj Park Kulturowy Miasto Tkaczy. Na jego terenie zachowało się około 30 domów dla dawnych sukienników. Te zabytkowe obiekty, w których działają różne instytucje i stowarzyszenia oferują mieszkańcom oraz przyjezdnym turystom niepowtarzalne miejsce rekreacji.

– Pozyskaliśmy około 15 mln złotych na rewitalizację Domów Tkaczy. Pokaże to całe piękno i historię Zgierza. To jednocześnie będzie przyczyną do przyciągania ludzi do Zgierza – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Niewątpliwie rewitalizacja zabytkowych miejsc oraz modernizacja obiektów komunikacyjnych stwarza nowe warunki do inwestowania na tym terenie. Zgierz leży nieopodal tras: S12, S8, A1 oraz A2. W jego obrębie powstaje wiele centrów logistycznych przyciągając nowych inwestorów. Oznacza to tworzenie nowych miejsca pracy oraz podnoszenie wynagrodzeń dla lokalnych pracowników.

– To przykład jak Polski Ład działa w swoim programie inwestycyjnym. Pokazuje to co najbardziej podnosi produktywność - stworzenie nowych ram rozwoju gospodarczego. Stworzenie nowych miejsc pracy jest w centrum Polskiego Ładu – podkreślił szef rządu Mateusz Morawiecki.