SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

10.07.2021 MSZ i MZ o nowych zasadach bezpiecznego podróżowania RODM Olsztyn poleca

W związku z nowelizacją tzw. rozporządzenia epidemicznego w sobotę w MSZ odbył się briefing prasowy wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka i wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, podczas której mówiono m.in. o zasadach zwolnienia z kwarantanny dla wjeżdżających do Polski.Wiceszef MSZ zauważył, że pierwsza z modyfikacji rozporządzenia wprowadza obowiązek wypełnienia przez wjeżdżających tzw. elektronicznej karty lokalizacji podróżnego. Możliwe będzie również uzupełnienie stosownego formularza udostępnionego przez personel pokładowy np. podczas podróży samolotem. – Ta karta będzie jednym z warunków przekroczenia granicy Rzeczypospolitej – podkreślił wiceminister Wawrzyk.

W swojej wypowiedzi wiceszef resortu dyplomacji podkreślił, że druga modyfikacja zakłada zniesienie od dn. 10 lipca 10-dniowej kwarantanny dla osób powracających z państw, które uzgodniły z Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na czas epidemii SARS-CoV-2. Do tej pory zwolnienie z kwarantanny dotyczyło osób powracających z terytorium państw należących do strefy Schengen i państw będących członkiem Unii Europejskiej. 

Wiceminister Wawrzyk przypomniał przy tym, że te zasady obowiązują osoby niezaszczepione, ponieważ ci, którzy przyjęli cykl szczepień (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson) i upłynął określony czas, nie są objęci przy wjeździe żadną kwarantanną. Jednocześnie, wiceszef polskiego resortu dyplomacji zaapelował, by nadal unikać podróży, które nie są absolutnie konieczne.

Jako przykład państwa, z którą Polska uzgodniła wspólną deklarację ws. współpracy turystycznej, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podał Turcję. Wynegocjowane memorandum tworzy ramy dot. zapewnienia przez obie strony bezpieczeństwa w zakresie podróżowania. – Wszystkie osoby, które są zdrowe, będą mogły przyjechać do Polski bez tego 10-dniowego okresu kwarantanny – doprecyzował wiceminister Miłkowski. Dalsze informacje na temat krajów, które uzgodnią z Polską takie zasady, będzie podawana do publicznej wiadomości na stronie internetowej resortu spraw zagranicznych oraz w Biuletynie Informacji Publicznej MSZ.

Szczegółowe informacje nt. sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw znajdują się w naszej zakładce Informacje dla podróżujących.