SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

01.07.2021 Dzień Polski w PKOl: harmonijne połączenie kultury fizycznej i sztuki RODM Olsztyn poleca

„Dzień Polski, wspaniała inicjatywa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, to świetna okazja, by zgłębić i podkreślić idee olimpizmu, pokazując jednocześnie to, co w naszej kulturze i sztuce cenne, z czego jesteśmy dumni i czym chcemy dzielić się z całym olimpijskim światem” – napisał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński, w słowie skierowanym do gości Dnia Polskiego. List wicepremiera odczytała wiceminister Anna Krupka.

Podczas tradycyjnego spotkania w Centrum Olimpijskim minister Anna Krupka podkreśliła związki sportu z kulturą i sztuką. - Wspólnie celebrujmy to, co w kulturze i sporcie najlepsze. Dziękuję za zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie – powiedziała sekretarz stanu, która odczytała list wicepremiera prof. Piotra Glińskiego.Słowo wicepremiera prof. Piotra Glińskiego do gości Dnia Polskiego w PKOl:

Droga Rodzino Olimpijska, Szanowni Państwo,

Już tylko tygodnie dzielą nas od najważniejszego wydarzenia sportowego, jakie w tym roku odbędzie się na świecie. Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020 i towarzysząca im wyjątkowa atmosfera to właściwy moment, by wspomnieć ideę olimpizmu, który – jak głosi Karta Olimpijska – „łącząc sport z kulturą i edukacją, dąży do krzewienia sposobu życia opartego na radości z wysiłku, wychowawczych wartościach dobrego przykładu i poszanowaniu uniwersalnych podstawowych zasad etycznych”.

Na początku tego roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zespoliło swe siły z Ministerstwem Sportu. Zmiany przebiegły płynnie i sprawnie, bowiem wartości jakie niosą ze sobą kultura i sport przenikają się, tworząc harmonijną całość. Warto wspomnieć, że sam olimpizm przez długie lata wiązał się nie tylko z rywalizacją sportową sensu stricto, lecz także z wydarzeniami kulturalnymi towarzyszącymi zmaganiom atletów. Już w starożytności konkursy sztuki czy turnieje teatralne były wydarzeniami całkowicie oczywistymi, a wręcz nieodzownymi, podczas olimpijskich zmagań. Olimpizm jest bowiem filozofią życia, łączącą w sposób zrównoważony piękno ciała i piękno ducha człowieka, służącą jego harmonijnemu rozwojowi.

„Dzień Polski”, wspaniała inicjatywa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Stowarzyszenia imienia Ludwiga van Beethovena, mająca swe początki w 2012 roku, to świetna okazja, by zgłębić i podkreślić idee olimpizmu, pokazując jednocześnie to, co w naszej kulturze i sztuce cenne, z czego jesteśmy dumni i czym chcemy dzielić się z całym olimpijskim światem. Koncerty, które towarzyszą „Dniom Polskim”, zdobyły uznanie w międzynarodowym Ruchu Olimpijskim, co nie powinno dziwić - utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów, wykonywane przez wspaniałych polskich muzyków, laureatów międzynarodowych konkursów, to gwarancja poznania polskiej kultury na najwyższym poziomie.

Jestem przekonany, że dzisiejszy koncert dostarczy Państwu wielu niepowtarzalnych doznań artystycznych i wrażeń, podobnie jak – już w niedalekiej przyszłości – wrażeń dostarczać będą nam reprezentanci Polski rywalizujący na sportowych arenach w Tokio.

Życzę Państwu niezapomnianych muzycznych chwil.


Dzień Polski w Centrum Olimpijskim PKOl

W Centrum Olimpijskim, na tradycyjnym Dniu Polskim, spotkali się członkowie i przyjaciele Polskiego Ruchu Olimpijskiego. Gościem honorowym spotkania był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. W wydarzeniu wzięli również udział: Ambasador Pełnomocny i Nadzwyczajny Japonii w Polsce - Miyajima Akio, Rafał Szlachta – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, a w formule zdalnej – Paweł Milewski, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczpospolitej Polskiej w Japonii.