SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

08.02.2021 Szczyt Prezydentów zainauguruje obchody 30-lecia V4 RODM Olsztyn poleca

Spotkanie prezydentów Polski, Słowacji, Czech i Węgier we wtorek w Juracie zainauguruje obchody 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Tematem debaty liderów V4 będzie m.in. energetyka i odbudowa gospodarki po pandemii – dodał.

 Dwudniowy szczyt liderów państw Grupy Wyszehradzkiej rozpocznie się od ceremonii oficjalnego powitania Prezydentów Zuzany Čaputovej, Miloša Zemana i Jánosa Ádera przez głowę polskiego państwa. Andrzej Duda będzie gościł Prezydentów Czech, Słowacji i Węgier w Rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej, w Juracie. PROGRAM PRASOWY >>

We wtorek Prezydenci wezmą udział w pierwszej sesji plenarnej zatytułowanej „30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka”. Po jej zakończeniu odsłonią tablicę pamiątkową z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej.

Popołudniu Prezydenci zabiorą głos podczas drugiej sesji plenarnej poświęconej kwestii odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19. W środę przed południem odbędzie się trzecia sesja pt. „Bezpieczeństwo energetyczne i polityka klimatyczna”.

Po zakończeniu szczytu odbędzie się konferencja prasowa Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej podsumowująca jubileuszowe obrady.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że jubileuszowy szczyt V4 będzie pierwszym międzynarodowym spotkaniem Andrzeja Dudy w tym roku. – Szczyt odbędzie się na terenie prezydenckiej rezydencji w Juracie, co umożliwia zapewnienie ścisłego reżimu sanitarnego w dobie pandemii koronawirusa – dodał.

Jak zauważył „szczyt inauguruje serię wydarzeń, które będą związane z obchodami 30. rocznicy utworzenia Grupy Wyszehradzkiej, które miało istotne znacznie szczególnie w kontekście integracji europejskiej”. Polska sprawuje obecnie przewodnictwo w Grupie.

Minister zaznaczył, że Grupy Wyszehradzka odegrała bardzo istotną rolę w drodze Polski, Czech, Słowacji i Węgier do Unii Europejskiej, a dziś odgrywa bardzo istotną rolę jako jedno miejsce koordynacji stanowisk naszych państw, szczególnie dotyczących polityki europejskiej.

– Prezydenci, którzy spotykają się corocznie, tym razem będą debatować w trakcie trzech roboczych sesji, których tematem będzie po pierwsze miejsce Grupy Wyszehradzkiej w kontekście polityki europejskiej, euroatlantyckiej i globalnej, szczególnie w relacjach z Chinami, Stanami Zjednoczonymi, Rosją i w ramach Unii Europejskiej – powiedział.

Jak dodał, tematem pierwszej sesji plenarnej z udziałem Prezydentów będzie pozycja Grupy Wyszehradzkiej 30 lat po jej utworzeniu, w kontekście wyborów prezydenckich w USA, polityki europejskiej czy wydarzeń w Rosji. – Prezydenci podzielą się opiniami na temat tych wydarzeń, omówią stanowiska swoich państw w tym szerszym, politycznym kontekście – mówił minister.

Drugim tematem obrad przywódców V4 będą skutki pandemii koronawirusa w wymiarze społecznym i gospodarczym oraz strategia odbudowy gospodarki, planowanych inwestycji publicznych – szczególnie w kontekście Inicjatywy Trójmorza oraz w kontekście unijnego Funduszu Odbudowy – poinformował. – Ważnym elementem odbudowy gospodarek naszej częściej Europy po pandemii będą duże inwestycje publiczne i o tym należy rozmawiać także w szerszym wymiarze, nie tylko krajowym – zaznaczył prezydencki minister.

Trzeci temat debaty Prezydentów to kwestie energetyczne. – Po pierwsze chodzi o sprawę dywersyfikacji i budowania bezpieczeństwa energetycznego w naszej części Europy, a z drugiej strony chodzi o kwestię transformacji energetycznej, klimatu i tego, co wiąże się z Zielonym Ładem europejskim. Prezydenci omówią, jak każde z naszych państw buduje swój mix energetyczny, w jaki sposób chcemy zrealizować cele redukcyjne przyjęte w ramach UE – powiedział Krzysztof Szczerski. Jak zauważył, w tych trzech obszarach każde z państw V4 ma swoją specyfikę. – Prezydentowi zależało, by ta dyskusja posłużyła wymianie opinii, ale także wymianie informacji o strategiach poszczególnych państw – mówił Krzysztof Szczerski.

Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej od 1 lipca 2020 r. i zakończy ją 30 czerwca tego roku. Po Polsce przewodnictwo w formacie przejmą Węgry.