SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

25.09.2021 Wystawa: Policja Państwowa 1919-1939 RODM Olsztyn poleca

W sobotę (25.09 br.) Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Olsztynie we współpracy z Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie i Dom Polonii w Ostródzie zorganizował wystawę pt.: „Policja Państwowa 1919-1939”.

Policja Państwowa w latach II Rzeczypospolitej jako umundurowana i uzbrojona organizacja była odpowiedzialna za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku. Do zadań tej formacji należało nie tylko zwalczanie przestępczości kryminalnej i nielegalnej działalności antypaństwowej, lecz także nadzór nad życiem politycznym i społecznym. Jako stróże prawa, mimo różnych trudności o charakterze organizacyjno-finansowym, z narażeniem na utratę zdrowia i życia strzegli oni bezpieczeństwa odrodzonej po 123 latach zaborów Polski. We wrześniu 1939 r., stając do nierównej walki z Niemcami i Związkiem Sowieckim, funkcjonariusze Policji Państwowej wykazali się ogromnym męstwem, nierzadko składając najwyższą daninę – własne życie.

W „Tekach edukacyjnych IPN” nauczyciele i uczniowie znajdą źródła historyczne oraz materiały dydaktyczne dotyczące ostatnich 200 lat historii Polski (1795–1989). Są one odpowiedzią na prośby nauczycieli o wyposażenie w pomoce umożliwiające przybliżenie uczniom wszystkich, zwłaszcza najtrudniejszych i kontrowersyjnych tematów z historii Polski w tym okresie.

Uczestnikami wydarzenia była młodzież ze szkoły licealnej Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk” z Warszawy Młodzi licealiści to Polki i Polacy pochodzący ze Wschodu m.in.: z Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu.

Nasi goście wzięli również udział w III Międzynarodowym Polonijnym Festiwalu Biegowego, RODM Olsztyn był sponsorem nagród.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia