SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

20.10.2020 "Od idei do konkretów". Jan Parys o Inicjatywie Trójmorza RODM Olsztyn poleca

- Wśród krajów Trójmorza to Polska jest krajem największym terytorialnie i ludnościowo, ma największy potencjał gospodarczy. Nic dziwnego, że nasz wkład w fundusz inwestycyjny Trójmorza jest najpoważniejszy, właśnie został zwiększony z 500 mln do 750 mln euro - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego.

W Tallinie zebrał się w poniedziałek 5. szczyt Inicjatywy Trójmorza. Z powodu pandemii koronawirusa spotkanie odbywa się częściowo w formie zdalnej. Jan Parys podkreślał, że pełnimy w inicjatywie Trójmorza rolę nieformalnego lidera, a współpraca gospodarcza tej grupy powiększa nasze wpływy polityczne zarówno w regionie, jak i w całej Unii Europejskiej. - Trzeba pamiętać, że jeśli weźmiemy pod uwagę obroty gospodarcze, jakie mają Niemcy z różnymi krajami, to wyraźnie widać, że wymiana z krajami Trójmorza jest wielokrotnie większa niż np. Niemiec z Francją - stwierdził.

- Nadszedł czas, by politycy niemieccy zaczęli patrzeć bardziej na Wschód i na kraje Trójmorza. Ze względów gospodarczych to miejsce jest dla gospodarki niemieckiej ważniejsze. A ponieważ gospodarka niemiecka jest ważna dla całej Europy, to można powiedzieć, że i Trójmorze w Europie dużo znaczy. Mamy tu do czynienia ze związkiem gospodarki i polityki - mówił gość audycji.

Jan Parys zwracał uwagę, że w ciągu ostatnich lat Trójmorze przeszło drogę od idei, pomysłu do konkretów. - Właśnie na tym posiedzeniu, które odbywa się teraz w Tallinie, będą zatwierdzone projekty wspólnych inwestycji. Mamy tam szereg projektów infrastrukturalnych, będą uruchomione konkretne inwestycje, są zgromadzone środki. W funduszu Trójmorza wiodącą rolę odgrywa Bank Gospodarstwa Krajowego, wierzę, że będzie to korzystne również dla Polski - dodał.

Gość audycji komentował także poparcie, jakie Inicjatywie udzieliły Stany Zjednoczone w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich w tym kraju. - Obie partie w Stanach Zjednoczonych są przeciwko Nord Streamowi 2 i za inicjatywą Trójmorza. W wielu sprawach te partie się różnią, ale w tych kwestiach zajmują podobne stanowisko, czego dowodem była ponadpartyjna deklaracja w sprawie Trójmorza przyjęta ostatnio przez kongresmanów. Możemy być spokojni, USA uważają to za pomysł trwały i ponadpartyjny, Trójmorzu nic nie zagraża, możemy dalej liczyć na amerykańską życzliwość, a także na wsparcie finansowe, zgodnie z obietnicami w kwocie do 1 mld euro - powiedział Jan Parys.

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie do grupy należy 12 państw UE - Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry - położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.


CZYTAJ WIĘCEJ - POLSKIE RADIO