SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

15.09.2020 Konferencja Giełd Trójmorza RODM Olsztyn poleca

To jedna trzecia terytorium UE, to jedna czwarta społeczeństwa europejskiego i tylko 10% kapitału, więc cały czas za mało, ale to zarazem wielka perspektywa – mówił Prezydent Andrzej Duda o Trójmorzu podczas inauguracji Konferencji Giełd Trójmorza w Krakowie.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Inauguracji konferencji dokonał prezes polskiej Giełdy Papierów Wartościowych, dr Marek Dietl.

Prezydent tuż przed debatą, w której wzięli udział szefowie giełd z regionu, przypomniał Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, „któremu na współpracy tu, w naszej części Europy, ogromnie zależało”. – Uważał, że mamy podobną historię, przeżywaliśmy podobne trudności, zwłaszcza w XX wieku. I że w związku z tym jesteśmy w stanie może nawet lepiej się zrozumieć, niż z naszymi kolegami z zachodu Europy – wspominał Andrzej Duda.Prezydent podkreślał, że Rozwój Trójmorza i współpraca w ramach Trójmorza służą całej Unii Europejskiej.

Po spotkaniu z szefami Giełd Papierów Wartościowych państw Trójmorza Prezydent podkreślał, że dyskusja o tym, w jaki sposób budować rynek kapitałowy, a także rozwój ekonomii „jest jedną z kwestii fundamentalnych”. – Naszym wielkim, wspólnym celem, w naszej części Europy, jest doprowadzenie do rozwoju gospodarczego, jaki jest na zachodzie kontynentu – zaznaczył.