SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

14.04.2020 Święto Chrztu Polski. Trwa akcja „Wywieś flagę” RODM Olsztyn poleca

Do wywieszenia biało-czerwonej flagi państwowej, aby uczcić przypadające 14 kwietnia Święto Chrztu Polski, zachęca Akcja Katolicka i Fundacja „Słowo”. To już drugie obchody święta ustanowionego przez Sejm w zeszłym roku.

Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości.

Na stronie swietochrztu.pl dostępne są materiały dydaktyczne na temat święta. Scenariusze powstały z myślą o nauczycielach historii wszystkich poziomów nauczania, aby zaproponować im atrakcyjny sposób przeprowadzenia lekcji na temat znaczenia i roli chrztu Polski. Zostały ona zamieszczone na stronie www.kulturapiastowdladzieci.pl.

„Wywieś flagę”

Akcja Katolicka wraz z Fundacją „Słowo” zaprasza do świętowania Chrztu Polski przez wywieszenie fragi. – To nie tylko podkreśli wagę tego święta w naszej ojczyźnie, ale też w trudnym czasie pandemii koronawirusa nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach – przekonują organizatorzy akcji.

Fundacja przypomniała, że plany tegorocznych obchodów miały być bogate, ale stan epidemii uniemożliwił realizację różnych pomysłów. Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz drugi, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.

– Upowszechniajmy to święto wśród rodzin, przyjaciół, znajomych – zachęca Jan Klawiter, prezes Fundacji „Słowo”, były poseł i inicjator projektu ustawy o Święcie Chrztu Polski.

Historia narodowa budowana na wartościach

Prezes AK w Polsce Urszula Furtak powiedziała, że „tak jak dla każdego chrześcijanina ważny jest sakramentu chrztu świętego, który wszczepiając go w Kościół czyniąc z niego dziecko Boga, tak ważny był również chrzest w dziejach naszego narodu”.

– To, co uczynił 1054 lat temu władca Mieszko I, było położeniem trwałego fundamentu pod budowę dziejów naszej ojczyzny. Dzięki jego decyzji nasza narodowa historia była budowana na wartościach chrześcijańskich. Nie możemy o tym nigdy zapomnieć. Trzeba nam wciąż na nowo powracać do źródła, do chrztu – zaznaczyła Furtak.

Wsparcie podczas epidemii

Zwróciła uwagę, że w czasie epidemii członkowie Akcji Katolickiej starają się wspierać służby medyczne, osoby starsze oraz duchowieństwo. Przyznała, że spory odsetek członków stowarzyszenia to osoby w wieku chronionym, które nie mogą wychodzić na zewnątrz.

Furtak poinformowała, że w diecezjach, gdzie Akcja Katolicka ma wiele oddziałów parafialnych, członkowie stowarzyszenia w sposób aktywny włączają się w działania parafialnych zespołów Caritas, pomagając osobom starszym i szyjąc maseczki.


Na podstawie: tvp.info