SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

09.03.2020 Urząd Miasta przekazuje wsparcie z Weifang do jednostek walczących z koronawirusem RODM Olsztyn poleca

Pomoc z partnerskiego miasta Weifang jest już w Olsztynie. Maseczki i kombinezony trafią m.in. do pracowników szpitala miejskiego, przychodni i MOPS-u.

Pod koniec marca dotarła do olsztyńskiego magistratu informacja o decyzji władz chińskiego miasta Weifang. Nasi partnerzy zdecydowali, że prześlą do Olsztyna ochronne maski i kombinezony. Sprzęt, który dotarł do naszego miasta jest już dystrybuowany.

- Dziękujemy za tę pomoc, bardzo ją sobie cenimy - mówił podczas środowego (15.04) oficjalnego przekazania sprzętu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Mamy świadomość, że wszyscy ci, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem, potrzebują środków ochrony osobistej. Dzięki wspólnemu wysiłkowi, mimo wszelkich ograniczeń bardzo szybko i sprawnie ta pomoc do nas dotarła.

Partnerem samorządu przy sprowadzaniu środków ochrony z Chin był Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Jako organizacja humanitarna był adresatem przesyłki.

To przykład konstruktywnej współpracy z miastem - uważa Dorota d’Aystetten, dyrektor oddziału PCK. - Zostaliśmy zaproszeni przez władze do działania. Cieszę się, że sprawnie udało się zrealizować to zadanie.

Jedną z placówek, którym sprzęt jest niezbędny do sprawnego funkcjonowania, jest Miejski Szpital Zespolony.

Zapotrzebowanie jest olbrzymie, bo około 3 tysiące masek chirurgicznych na tydzień - informuje Jacek Zachariasz, zastępca dyrektora placówki. - Do tego niezbędne są specjalistyczne maski z filtrami, kombinezony, przyłbice. Bo trzeba być w pełnym rynsztunku, jeśli trafi się pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Dlatego każda liczba masek i sprzętu się przyda tym bardziej, że nie wiemy, jak długo ta sytuacja potrwa.

Do Olsztyna z chińskiego Weifang trafiło 10 tysięcy masek chirurgicznych, 1000 masek z filtrem FFP2 oraz 200 kombinezonów.

Poza szpitalem miejskim, sprzęt trafi do Przychodni Specjalistycznej przy ul. Dworcowej, Domów Pomocy Społecznej i Burs, Izby Wytrzeźwień, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz PCK i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, które świadczą usługi opiekuńcze na rzecz mieszkańców Olsztyna.

Przekazane zostanie:

» PCK (usługi opiekuńcze dla miasta):
- maski medyczne - zwykłe: 400 szt.
- maski klasy FFP2- 100 szt.

» Miejski Szpital Zespolony:
- maski medyczne - zwykłe: 5300 szt.
- maski klasy FFP2 - 490 szt.
- kombinezony -140 szt.

» Przychodnia Specjalistyczna:
- maski medyczne - zwykłe: 1000 szt.
- maski klasy FFP2 - 100 szt.
- kombinezony - 30 szt.

» Domy Pomocy Społecznej i Bursy (miejsca kwarantanny zbiorowej):
- maski medyczne - zwykłe: 2650 szt.
- maski klasy FFP2 - 210 szt.
- kombinezony - 30 szt.

» Izba wytrzeźwień:
- maski medyczne - zwykłe: 50 szt.

» MOPS:
- maski medyczne - zwykłe: 400 szt.
- maski klasy FFP2 - 100 szt.

» PKPS (usługi opiekuńcze dla miasta):
- maski medyczne - zwykłe: 200 szt.
- maski klasy FFP2 - 100 szt.