SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

22.09.2020 ,,Happiness, czyli szczęście" -Europejski Dzień Języków Działania RODM Olsztyn

25 września 2020 roku odbył się uroczysty finał konkursów z okazji Europejskiego Dnia Języków obchodzonego rokrocznie na całym świecie. Partnerem wydarzenia został Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Olsztynie.

Konkurs literacki pt.: ,,Happiness, czyli szczęście” zorganizowała pani Małgorzata Witkowska wraz z zespołem anglistek. Zadaniem uczniów było napisanie w języku angielskim wiersza, krótkiego fragmentu prozy lub eseju o szczęściu. Młodzież miała opisać , czym jest szczęście, jak jest postrzegane oraz jak je sobie wyobrażamy. Na konkurs wpłynęło 15 prac, które prezentowały różne formy literackie, jak prozę, esej, wiersz. Teksty były oceniane pod względem języka, stylu oraz poprawności gramatycznej. Wszystkie prace były ciekawe, a wybór najlepszych – niezwykle trudny.

Decyzją jury, składającego się z nauczycieli języka angielskiego, zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce: Sandra Kopertowska – klasa 2 technik reklamy;
II miejsce: Paula Poterucha – klasa 1technik grafiki i poligrafii cyfrowej;
III miejsce: Radosław Wietrak – klasa 2 technik informatyk.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków została także zorganizowana II Edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego.

Organizatorkami były nauczycielki języka niemieckiego ZSEH w Olsztynie – panie Marzena Bobel i Aneta Wesołowska-Lorek.

Konkurs miał na celu poszerzenie wiedzy z zakresu realioznawstwa i kulturoznawstwa krajów niemieckojęzycznych, rozwijanie wielu kompetencji oraz umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami informatycznymi. Uczniowie pracowali metodą projektu, a więc metodą aktywizującą, mającą charakter interdyscyplinarny.

Do konkursu zgłoszono 12 prezentacji w języku niemieckim z elementami języka polskiego wykonanych w programie PowerPoint. Zakres tematyczny prac był szeroki – od geografii, kultury (zabytki), polityki, sztuki, sportu po kulinaria i muzykę. Wysoki poziom prezentacji świadczy o zaangażowaniu uczniów, którzy zaprezentowali szeroki wachlarz zainteresowań i wykazali się kreatywnością.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce: Izabela Pąk – klasa 2 technik informatyk;
II miejsce: Dawid Sawicki – klasa 4 technik informatyk;
III miejsce: Katarzyna Kowalczyk – klasa 3 technik logistyk.

Konkurs jest cykliczny, zatem organizatorki liczą na coraz większe zainteresowanie młodzieży w przyszłości. Zwycięzcy obu konkursów spotkali się wraz z nauczycielami języków obcych w bibliotece szkolnej w celu odebrania dyplomów oraz wartościowych nagród. Spotkanie zostało uwieńczone pamiątkowymi zdjęciami. Prace uczniów opublikowano na stronie szkoły. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów twórczych.

Serdeczne podziękowania składamy również paniom: Elżbiecie Dziedzickiej, Marcie Mazur, Urszuli Majchrzak, Katarzynie Podchul, Justynie Piłat-Pałejko, Magdalenie Krupińskiej oraz Iwonie Szydłowskiej za szczególną pomoc w organizacji konkursów.

Tekst: www.zseh.pl/


Tegoroczny temat to ,,Happiness, czyli szczęście". Należało napisać w języku angielskim wiersz, krótki fragment prozy lub eseju o szczęściu.

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Olsztynie nagrodził zwycięzców nagrodami.