SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

7.09.2020 W sprawie aresztowania liderki białoruskiej opozycji Marii Kolesnikowej. Działania RODM Olsztyn

W dniu dzisiejszym na Białorusi pogrążonej w protestach miało miejsce bardzo niepokojące wydarzenie, a mianowicie porwanie jednej z liderek białoruskiej opozycji, Marii Kolesnikowej. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy eksperta Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Pana Tadeusza Baryłę.


Konsultant RODM Olsztyn:
Szanowny Panie Doktorze w dniu dzisiejszym porwana została jedna z liderek opozycji na Białorusi, kto według Pana za tym stoi?

Pan Tadeusz Baryła: Nie znamy okoliczności, w kanale przeznaczonym do przesyłania radykalnych informacji upowszechniono wiadomość, że Pani Maria Kolesnikowa została porwana i miejsce jej pobytu jest nieznane. W przypadku każdego porwania z ulicy, z uczelni, z miejsca pracy, z miejsca manifestacji zazwyczaj dokonują tego służby specjalne. Nic więcej nie wiemy. W najlepszym przypadku możemy się spodziewać, że zostanie ona odstawiona do granicy Białorusi i być może przekroczy ona granicę, ale stany i okoliczności w jakich przebywa w tej chwili są dla nas nieznane.

Konsultant RODM Olsztyn:
Czy mógłby Pan skomentować co to oznacza dla Białorusi, i czy to znak, że ten konflikt jednak się zaostrza?

Pan Tadeusz Baryła: Ten konflikt musi przybierać taką postać, dlatego że Pan Łukaszenka wybrał metodę konfrontacji z własnym narodem. W związku z tym struktury siłowe, cały aparat państwowy jest zaangażowany w utrzymanie przekonania, że jest on jedynym zwycięzcą w sfałszowanych wyborach. Najgorsze jest to, że znalazł wsparcie w Państwie Sojuszniczym. Prezydent Putin zapewniając go o jego poparciu po wyborach prezydenckich dał mu jasny sygnał, że ta polityka będzie tolerowana. Głównym zamiarem Putina jest zapewnienie sobie dostatecznej przewagi na terenie Białorusi. Wiem, że ustalono treść co najmniej 30 porozumień miedzy Rosją, a Białorusią co ma przyśpieszyć proces integracji tych Państw. Opozycja mówi, że jest 31 porozumienie, które mówi o uznaniu struktur siłowych, czyli całego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Wywiadu Wojskowego oraz pozostałych struktur podległych Ministerstwu Obrony Narodowej, Jednolity zarząd koordynowany z Moskwy. Jeśli rzeczywiście takie ustalenia zapadły w ciągu ostatnich dni i są one następstwem poparcia udzielonego przez Putina Łukaszence. To na naszych oczach dokonywany jest rozbiór Białorusi. Jest to rzecz straszna, bo odbywa się w sytuacji w której cierpią niewinni ludzie, którzy uczestniczą w pokojowych manifestacjach są brutalnie traktowani: bici, spryskiwani gazem mało tego są porywani z ulicy w trakcie manifestacji. Na czele opozycji najczęściej stoją młodzi ludzie i kobiety. Polska powinna zrobić wszystko, żeby pomóc tym ludziom i uchronić życie i dać im możliwość pobytu na terenie naszego kraju.

– Dziękuję za wypowiedź.

– Dziękuję.