SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

04.12.2019 Uczniowie z Olsztyna wykonali ozdoby i przyozdobili choinkę w Pałacu Prezydenckim RODM Olsztyn poleca

Idą święta, co zwiastują bożonarodzeniowe drzewka, które jak grzyby po deszczu wyrastają w miastach. Wysokie, pięknie przystrojone, tak jak choćby choinka, która stanęła przed olsztyńskim ratuszem, czy w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Przed olsztyńskim ratuszem stanęła już bożonarodzeniowa choinka. Jest wielka i piękna, bo w tym roku drzewko zostało przystrojone ok. 300 złotymi bombkami oraz lampkami typu LED.

Wyjątkowe ozdoby zawisły też na świątecznym drzewku, które stoi już w Pałacu Prezydenckim. Ozdoby na choinkę wykonali bowiem uczniowie z Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, którzy wspólnie z pierwszą damą przyozdobili nimi świerk.

A wybór szkoły to dowód uznania osiągnięć olsztyńskiej placówki, która od dwóch lat znajduje się na pierwszym miejscu z rysunku, malarstwa i rzeźby wśród szkół plastycznych w Polsce. — I jesteśmy bardzo szczęśliwi z powodu tego wyróżnienia i zaproszenia nas w tym roku do przystrojenia świątecznego drzewka w Pałacu Prezydenckim — mówi Aleksander Kuberski, dyrektor Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie.

W ubiegłym roku drzewko w Pałacu Prezydenckim przyozdabiała szkoła z Nałęczowa. A że był to rok stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, to choinka była biało-czerwona. — Poprzez ozdoby na choinkę chcieliśmy pokazać urodę Warmii i Mazur — dodaje dyrektor Kuberski. — A pierwsze co przychodziło do głowy to żaglówki, jeziora, kormorany. Ale bardzo znana jest też nasza ceramika, która uznawana jest za bardzo ciekawą.

Tylko jak zrobić świąteczne ozdoby z ciężkiej ceramiki? — Ceramika, z natury materiału z jakiego jest wykonana, czyli gliny i szkliwa, jest ciężka. Trudno zawiesić ją na świerkowych gałązkach. Stąd nasz pomysł delikatnych ażurowych, koronkowych form przypominających płatki śniegu — tłumaczy dyrektor Kuberski.


Dwie grupy ceramiczne i jedna aranżacji wnętrz — pod kierunkiem ceramik Agnieszki Baranowskiej, architekt Julii Tarnowskiej i rzeźbiarza Ewalda Kornek — przygotowały dekoracje choinki. Powstało kilkaset delikatnych, ażurowych śnieżynek z ceramiki, a także kamieniczek inspirowanych architekturą Olsztyna. Do tego doszły płatki śniegowe wykonane z masy papierowej.

I gdyby w tym roku na święta zabrakło śniegu, jak w ostatnich kilku latach, to na pewno nie zabraknie go na choince w Pałacu Prezydenckim. I to będzie biały puch z Olsztyna, wyjątkowy, bo z Warmii i Mazur. — Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia są moim ulubionym czasem w roku — podkreśliła Agata Kornhauser-Duda, przystrajając w miniony poniedziałek razem z uczniami z olsztyńskiego "plastyka" świąteczne drzewko.

Pierwsza dama, dziękując młodym artystom za wspaniałe prace, przyznała, że pozostaje pod ogromnym wrażeniem misternego wykonania ozdób, szczególnie, że ceramika jest wymagającą dziedziną, a uzyskanie tak delikatnych wzorów było dla nastolatków dużym wyzwaniem. Wspólnemu ubieraniu bożonarodzeniowej choinki towarzyszyło śpiewanie kolęd. — Zasłużyliście na prawdziwy odpoczynek — powiedziała Agata Kornhauser-Duda, zwracając się do młodzieży. — Niech święta Bożego Narodzenia przyniosą wam wytchnienie oraz nowe siły przed powrotem do szkoły — dodała i życzyła wszystkim uczestnikom spotkania spełnienia marzeń w nowym roku.

Młodzież z olsztyńskiego "plastyka" po raz pierwszy gościła w Pałacu Prezydenckim, ale — mamy nadzieję, że nie po raz ostatni — uśmiecha się dyrektor Aleksander Kuberski. — Spotkanie upłynęło w świątecznej atmosferze, z planowanych 45 minut zrobiło się prawie półtorej godziny. Na pewno długo będziemy pamiętali tę wizytę.

http://olsztyn.wm.pl/ Andrzej Mielnicki