SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

16.11.2019 Dzień Służby Zagranicznej 2019 RODM Olsztyn poleca

Już po raz 11. odbyło się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych święto dyplomacji – Dzień Służby Zagranicznej. Podczas dwudniowych obchodów, 15 i 16 listopada, pracownicy MSZ spotkali się z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, a mieszkańcy Warszawy mogli poznać pracę MSZ od kulis podczas Dnia Otwartego.

Dzień Służby Zagranicznej to szczególne święto w kalendarzu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a zarazem okazja do przybliżenia zainteresowanym historii polskiej Służby Zagranicznej, działań resortu na rzecz promocji Polski na świecie oraz charakterystyki pracy w Ministerstwie. Święto zostało ustanowione na pamiątkę depeszy rozesłanej 16 listopada 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego do przywódców państw świata, która informowała o powstaniu Państwa Polskiego. Dzień Służby Zagranicznej obchodzony jest od 2009 roku. – Dziś zadania polskiej dyplomacji są podobne jak wówczas, choć realizowane w innych okolicznościach: zarówno w ramach Unii Europejskiej, Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i na forum globalnym czy w regionie – podkreślił minister Czaputowicz.Z okazji Dnia Służby Zagranicznej 15 listopada w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.

– Chciałbym życzyć Państwu, by czerpali ze swojej pracy satysfakcję i cieszyli się poczuciem, że dobrze służą naszej ojczyźnie – powiedział minister Jacek Czaputowicz, zwracając się do zebranych w Pałacu przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W swoim przemówieniu minister nakreślił także najważniejsze zadania polskiej dyplomacji w najbliższym czasie. Zaliczył do nich m.in. ugruntowanie pozycji Polski w UE i realizację polskiej wizji integracji europejskiej, dalsze wzmocnienie bezpieczeństwa Polski, zaangażowanie w zainicjowany w tym roku Proces Warszawski, aktywność na forach globalnych, a także zwiększenie aktywności w naszym regionie. – Konsekwentnie modernizujemy służbę zagraniczną i przystosowujemy ją do nowych wyzwań – zadeklarował minister Czaputowicz.

W trakcie uroczystości piętnastu zasłużonych pracowników MSZ otrzymało wysokie odznaczenia państwowe.

– To wspaniała chwila w naszym życiu osobistym. Została doceniona służba, której się podjęliśmy – mówił Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej Andrzej Papierz, przemawiając w imieniu odznaczonych. – Polska dyplomacja to kwiat polskiej administracji. Wynika to przede wszystkim z kompetencji, które muszą spełniać osoby wstępujące do służby zagranicznej – dodał.Z okazji Dnia Służby Zagranicznej ministerstwo otworzyło drzwi dla zwiedzających. Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Otwartego był „2019 – rok ważnych rocznic”. Wszyscy zainteresowani historią polskiej Służby Zagranicznej oraz codzienną praktyką dyplomatyczną mogli zwiedzić budynki i pomieszczenia MSZ, w tym gabinet ministra, salę im. Jerzego Giedroycia czy Centrum Prasowe. Zapoznali się również z działalnością Instytutów Polskich i ambasad w zakresie promocji współczesnej Polski, polskiej kultury i historii. W związku z przypadającymi w 2019 roku rocznicami wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (15-lecie) i NATO (20-lecie) zaprezentowane zostały także dwie wystawy tematyczne. Dodatkowo zwiedzający mogli zobaczyć dokumenty akcesyjne potwierdzające przystąpienie Polski do UE i NATO.

W tym roku wyjątkowymi gośćmi Dnia Otwartego byli przedstawiciele ambasad państw Bałkanów Zachodnich. W roku 2019 Polska sprawuje bowiem prezydencję w Procesie Berlińskim, który jest inicjatywą mającą na celu integrację europejską krajów Bałkanów Zachodnich. 

W ramach Dnia Otwartego odbyły się również pokazy filmu dokumentalnego „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka prezentującego historię tzw. Grupy Ładosia (Grupy Berneńskiej) – polskich dyplomatów z Ambasady RP w Bernie, którzy w czasie II wojny światowej wydawali podrobione paszporty w celu ratowania Żydów prześladowanych przez niemieckich nazistów. 


Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych
fot.: Tymon Markowski, Sebastian Indra / MSZ; video: Gabriel Piętka / MSZ