SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

08.11.2019 W oczekiwaniu na Via Baltica RODM Olsztyn poleca

Wojewoda Artur Chojecki przyjął ambasadora Litwy w Polsce Pana Eduardasa Borisovasa. Podczas spotkania rozmawiano o współpracy polsko-litewskiej i nadziejach na jej dalszy rozwój, jaką stworzy realizacja tak ważnych inwestycji komunikacyjnych jak Via Baltica, Via Carpatia czy Rail Baltica.

Stronę litewską interesuje każdy wymiar kontaktów i współpracy. Interesującym kierunkiem jest także kultura i turystyka. Ambasador Borisovas uczestniczył w tegorocznej rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem i wyraził pogląd, że przypadająca w przyszłym roku 610. rocznica tego wydarzenia powinna odbyć się z udziałem najwyższych władz państwowych obu krajów. Poinformował, że Litwini często wybierają Polskę jako miejsce letniego wypoczynku. Z pewności Via Baltica stworzy również dogodne warunki do realizacji turystycznych pasji Polaków na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Rozmawiano także o sytuacji politycznej na Litwie, gdzie w ostatnich wyborach po raz pierwszy powstała koalicja rządowa z udziałem Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. Przedstawiciele Polonii litewskiej objęli dwie teki w rządzie premiera Sauliusa Skvernelisa.
Źródło: https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/w-oczekiwaniu-na-via-baltica