SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

29.07.2019 Wizyta dyplomatów z Uzbekistanu w Olsztynie RODM Olsztyn poleca

Niewykluczone, że kolejne azjatyckie miasto zostanie partnerem stolicy Warmii i Mazur. Takie sugestie pojawiły się przy okazji wizyty w Olsztynie dyplomatów z Uzbekistanu.

Środkowoazjatyckiemu państwu bardzo zależy na zwiększeniu turystycznego ruchu. Wizyta w Olsztynie była okazją, by spotkać się z władzami miasta, przedstawicielami branży turystycznej i przybliżeniu mieszkańcom historii i kultury tego odległego kraju.

- Polacy wjeżdżając do Uzbekistanu nie potrzebują wizy - przypomniał konsul Khalamurat Rashidov. - Obowiązek został zniesiony w lutym 2019 roku. Mamy tak piękne obiekty, tak ciekawą kulturę, że nie możemy tego zachowywać tylko dla siebie, musimy i chcemy się dzielić.

Statystyki pokazują, że rośnie liczba polskich turystów, którzy odwiedzają Uzbekistan. W całym poprzednim roku było to ok. 3,5 tys. osób, w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku - już ponad cztery tysiące. Przeszkodą może być choćby brak bezpośrednich lotów z Polski.

- To niezwykle ciekawy i nieodkryty kierunek - przyznaje Wojciech Śmieszek z Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Polskiej Izby Turystycznej. - Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzenie każdej nowości jest procesem długotrwałym i jednocześnie bardzo złożonym.

Przy okazji rozmów dyplomaci z Uzbekistanu zasugerowali, że Olsztyn i Samarkanda mogłyby zostać miastami partnerskimi. Wszystko ze względu na astronomiczną historię obu miejsc. Stolica Warmii i Mazur to przede wszystkim Mikołaj Kopernik. W Samarkandzie natomiast już w XV wieku wzniesiono obserwatorium astronomiczne.

- Możliwość współpracy budzi nasze ogromne zainteresowanie - przyznaje zastępca prezydenta Olsztyna, Ryszard Kuć. - To jednocześnie doskonała okazja, by pokazać nasze miasto.

W olsztyńskim planetarium zaplanowano otwarcie wystawy poświęconej Uzbekistanowi oraz pokazy kulinarne (piątek, godz. 17:00).
Źródło: olsztyn.eu/goscie-z-uzbekistanu