SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

28.07.2019 Studenci z Japonii czują się w Olsztynie jak w domu RODM Olsztyn poleca

Po raz czwarty na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM odbywa się polsko-japoński letni kurs. Japońskim studentom w Olsztynie podoba się zieleń i punktualna komunikacja miejska. Twierdzą, że jest podobny do Hakodate, miasta z którego pochodzą.

Międzynarodowy kurs rozpoczął się w środę 3 lipca, a zakończy 16 lipca. Do Olsztyna przyjechało 6 studentów z Wydziału Nauk Rybackich Uniwersytetu Hokkaido. Koordynatorami projektu są prof. dr hab. Alicja Boroń z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM raz prof. Takafumi Fujimoto. Tematem zajęć jest „Hydrobiologia i ochrona środowiska śródlądowego w Polsce”. Kurs i wymiana międzynarodowa to efekt podpisanego w listopadzie 2015 roku porozumienia o współpracy pomiędzy UWM i Wydziałem Nauk Rybackich japońskiego uniwersytetu.

Letnie kursy odbywają się od 2016 roku. Zajęcia odbywają się w Katedrze Zoologii i w Laboratorium Diagnostyki Molekularnej (WBiB).

Każdy student bierze udział w 61 godzinach zajęć, m.in. w wykładach, zajęciach laboratoryjnych i terenowych, w realizacji miniprojektu naukowego i w badaniach dotyczących różnorodności organizmów żyjących w śródlądowych ekosystemach wodnych Polski. Zajęcia prowadzone są w dwóch 5-osobowych mieszanych grupach.

— Japońskim gościom bardzo podoba się lokalizacja uniwersytetu i campus oraz wyposażenie laboratoriów i pracowni – mówi prof. Alicja Boroń. — W kursie biorą udział studenci zarówno I, jak i II stopnia kształcenia Wydziału Nauk Rybackich, którzy przede wszystkim zajmują się środowiskiem morskim. Możemy pochwalić się bardzo dobrze zorganizowanym i wyposażonym Laboratorium Diagnostyki Molekularnej, z którego korzystają studenci. Mamy również dobrze wyposażone pracownie w Katedrze Zoologii. Studenci realizują dwa miniprojekty badawcze, wykorzystujące techniki biologii molekularnej. Chodzą na wykłady i mają zajęcia praktyczne. Bardzo lubią i chętnie uczestniczą w zajęciach terenowych.

Ale studenci nie samą nauką żyją. W niedzielę pojechali do Gdańska. — Natomiast w ten weekend skorzystają z lotniska w Szymanach, skąd polecą do Krakowa — zapowiada prof. Boroń. — Spędzą tam trzy dni. Staramy się, żeby młodzi Japończycy zobaczyli nie tylko piękny Olsztyn. Zwiedzą Wawel i pojadą do Wieliczki. Wielu z nich jest po raz pierwszy w Europie.Źródło: http://gazetaolsztynska.pl