SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

13.02.2019 Minister Jacek Czaputowicz z wizytą u żołnierzy NATO w Bemowie Piskim RODM Olsztyn poleca

– Jesteście tutaj, ponieważ wszystkie państwa członkowskie Sojuszu wspólnie uznały, że wschodnia granica NATO wymaga Waszej obecności, Waszej czujności, Waszej odwagi oraz Waszego profesjonalizmu – podkreślił w przemówieniu skierowanym do żołnierzy szef polskiej dyplomacji. W spotkaniu uczestniczyli także sekretarz stanu USA Michael R. Pompeo oraz wiceminister obrony narodowej Marek Łapiński.

Stacjonująca w Orzyszu Batalionowa Grupa Bojowa wchodzi w skład czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych NATO. Powstała w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence). Było to jedno z najważniejszych ustaleń podjętych podczas warszawskiego szczytu NATO w 2016 r.

Znaczącą część grupy bojowej stanowią żołnierze USA. W jej skład wchodzą także Anglicy, Chorwaci i Rumuni. Grupa w swoich codziennych zadaniach współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

– Chciałbym, żeby Wasza obecność tutaj nie była konieczna, żebyście mogli pozostać i służyć w swoich krajach. ‎Jednak jest ona potrzebna, by zapewnić bezpieczeństwo naszego regionu i całego Sojuszu – zaznaczył minister Jacek Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił także, że obecność sił NATO na terytorium Polski jest znaczącym symbolem sojuszniczej solidarności i gotowości. – Dzięki Waszej służbie czujemy się bezpieczniejsi, ponieważ wiemy, że reprezentujecie potęgę całego Sojuszu – dodał.

Wizyta miała miejsce przy okazji organizowanego wspólnie przez Polskę i USA Spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wydarzenie to odbywa się w Warszawie w dniach 13-14 lutego.

W dzisiejszej uroczystej kolacji na Zamku Królewskim w Warszawie, rozpoczynającej spotkanie ministerialne, udział biorą także Prezydent RP Andrzej Duda oraz Wiceprezydent USA Michael R. Pence. W drugim dniu szczytu zaplanowano sesję plenarną oraz dyskusje panelowe w gronie przedstawicieli rządów ponad 70 państw.


Źródło: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/