SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

20.08.2018 Para Prezydencka z wizytą w Australii RODM Olsztyn poleca

Melbourne to pierwsze miasto, jakie Para Prezydencka odwiedza w ramach wizyty w Australii. W stanie Wiktoria, którego Melbourne jest stolicą, znajduje się największe skupisko Polaków w Australii – ok 56 tys. osób. Wizyta Pary Prezydenckiej w Australii rozpoczęła się od spotkania z Gubernator tego stanu Lindą Dessau i jej Małżonkiem. Andrzejowi Dudzie i Agacie Kornhauser-Dudzie towarzyszą ministrowie KPRP: Krzysztof Szczerski oraz Adam Kwiatkowski.


Jestem szalenie wzruszony, że w tak ważnym dla nas, wszystkich Polaków, roku stulecia odzyskania niepodległości w 1918 roku mogę stać tu, w Australii, po drugiej stronie świata, patrząc na moich rodaków, którzy tutaj żyją – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej recepcji wydanej przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

Jestem wzruszony, że tu w Melbourne, w stanie Wiktoria, mogę usłyszeć z ust Gubernatora stanu tyle dobrych słów o naszym kraju i o Polakach – mówił.

Prezydent przywołał krótko historię Polaków mieszkających na ziemiach Australii. Zauważył, że pierwsi emigranci przyjechali z Polski, która w tamtym czasie zniknęła z mapy. – Nie szukali bezpieczeństwa ekonomicznego, szukali bezpieczeństwa fizycznego – mówił Andrzej Duda. – W Polsce mogli być wywiezieni na Sybir, katowani przez zaborców – dodał.

Andrzej Duda zaznaczył, że są dwa powody tegorocznej wizyty Pary Prezydenckiej w Australii. – Po pierwsze, moim wielkim marzeniem było spotkać się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości z moimi rodakami tam, gdzie są ich większe skupiska we wszystkich zakątkach świata – wyjaśnił Prezydent i przypomniał, że z tego powodu spotkał się z rodakami w Chicago i również z tej przyczyny jest teraz w Australii: w Melbourne Canberze i w Sydney.Drugi powód związany jest z dynamicznym rozwojem Polski – powiedział Prezydent. Wyjaśnił, że Polscy rządzący mają wielkie ambicje, by rozwijać współpracę międzynarodową, przede wszystkim w aspekcie gospodarczym.

Już jest czas na to, byśmy realizowali ekspansję gospodarczą i polityczną na cały świat. Nie musimy ograniczać się tylko do Europy – dodał.

Prezydent podkreślił, że jest pierwszym prezydentem kraju Unii Europejskiej, który przyjeżdża do Australii tuż po rozpoczęciu negocjacji umowy o wolnym handlu między UE a Australią.

Andrzej Duda wyraził szczególną wdzięczność Gubernator Lindzie Dessau za życzliwe przyjęcie. – Atmosfera naszego pobytu tutaj jest wspaniała. Jesteśmy za to wdzięczni Pani Gubernator i jej Małżonkowi – podkreślił.

Na zakończenie Prezydent podziękował Polakom za to, że, żyjąc w Australii, wystawiają Polsce tak wspaniałą opinię. – Jestem Państwu za to ogromnie wdzięczny – dodał.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości życzę Pani Gubernator, Australii, wszystkim moim rodakom tutaj mieszkającym i wszystkim Australijczykom wszelkiego powodzenia i tak doskonałego rozwoju, jak do tej pory – mówił Prezydent. – Niech Pan Bóg błogosławi Australii, niech Pan Bóg błogosławi Polsce! – zakończył.

Podczas uroczystości Prezydent wręczył odznaczenia państwowe Australijczykom zasłużonym dla Polonii.

Następnie Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wezmą udział w oficjalnym obiedzie wydawanym przez Gubernator stanu Lindę Dessau.