SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

29.06.2018 Premier Mateusz Morawiecki: Stanowisko Polski w sprawie uchodźców jest od teraz stanowiskiem UE RODM Olsztyn poleca

Stanowisko Polski ws. relokacji uchodźców jest od teraz stanowiskiem Unii Europejskiej – powiedział premier po zakończeniu dwudniowego posiedzenia Rady Europejskiej. Jak dodał, udało się powstrzymać dwuletnią, silną presję niektórych państw ws. przymusowej relokacji.

Szef Rządu podkreślił jak wielkim sukcesem Polski i krajów Grupy Wyszehradzkiej były ostatnie negocjacje w Radzie Europejskiej.

Mówiliśmy jednym głosem i przekonaliśmy do naszych racji, że relokacja uchodźców nie może odbywać się wbrew woli suwerennych państw. Nasze kompromisowe rozwiązania zostały przyjęte przez państwa, które były do tej pory sceptyczne – stwierdził premier. Zwrócił też uwagę, iż zapis ws. jednomyślnego przyjmowania reformy prawa azylowego umacnia pozycję negocjacyjną Polski.

Prezes Rady Ministrów odniósł się również do innych kwestii poruszanych podczas posiedzenia Rady Europejskiej.
Uszczelnienie systemu podatkowego

Jak zaznaczył szef rządu, Polska zwraca uwagę jak ważne jest uszczelnienie systemu podatkowego.

Wspólnie z Czechami udało się nam wzmocnić zapisy dotyczące ściągalności podatku VAT – zaznaczył. To my wyeliminowaliśmy tę lukę i wygraliśmy kilka bitew jeśli nie wojnę z mafiami vatowskimi i przekonujemy naszych parterów jak ważne jest, żeby rozwiązania ogólnoeuropejskie służyły umacnianiu rozwiązań krajowych – mówił premier.


Bezpieczeństwo elektroenergetyczne

Polska potwierdziła we współpracy z Komisją Europejską przy wykorzystaniu też częściowo środków UE, że możemy integrować kraje bałtyckie z elektroenergetycznym systemem unijnym, a więc odłączyć się od systemu rosyjskiego i pewnych zależności, które występują w takim przypadku – podsumował szef rządu.

Porozumienie w tej sprawie będziemy realizować na naszych warunkach, ale w korzystnym kształcie również dla państw bałtyckich – podkreślił.

Na zakończenie premier Mateusz Morawiecki zaakcentował, że było to bardzo konstruktywne i udane spotkanie, a Polska jako kraj osiągnęła w 100 proc. to, co zamierzała w zakresie relokacji.Źródło: https://www.premier.gov.pl