SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

17.05.2018 Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w USA RODM Olsztyn poleca

Wizytę w USA Para Prezydencka rozpoczęła od zwiedzenia Archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Następnie odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji żydowskich, a także członkami Grupy Europy Wschodniej ONZ. Po południu Prezydent i Pierwsza Dama złożyli kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w New Jersey.

Wizyta w Archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce

Prezydent z Małżonką udali się do Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej - najstarszej na świecie niezależnej, samopomocowej organizacji zrzeszającej byłych polskich żołnierzy. Andrzej Duda jest pierwszym polskim prezydentem, który odwiedził to miejsce.  

- To Stowarzyszenie, które nawiązuje do Błękitnej Armii gen. Hallera, to jedno z tych wielu miejsc rozrzuconych po świecie, gdzie mamy nasze narodowe skarby – potężne archiwa i zbiory - mówił podczas konferencji przed wylotem do USA Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. 

CAŁA KONFERENCJA  

Ekspozycję obejrzała Para Prezydencka. Najcenniejsze zbiory archiwum to m.in. kartoteka osobowa ponad 20 tysięcy weteranów z I i II wojny światowej, którzy byli lub są członkami SWAP. Spotkanie z przedstawicielami organizacji żydowskich

W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami organizacji żydowskich. 

- Rozmówcy zgodzili się, że dzisiaj wielka odpowiedzialność leży po stronie środowisk, którym zależy na dobrych relacjach polsko-żydowskich, tak aby debata nie była zdominowana przez postawy skrajne po każdej ze stron, które ostatnio się pojawiły - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. 

CZYTAJ WIĘCEJ

  • Rozmowy z członkami Grupy Europy Wschodniej ONZ 

Jednym z głównych powodów wizyty Prezydenta RP w Stanach Zjednoczonych jest trwające obecnie przewodnictwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Nasz kraj reprezentuje w RB cały region, skupiony w Grupę Europy Wschodniej ONZ. Składa się ona z 23 państw, co przekłada się na 12 proc. wszystkich członków ONZ. 

Podczas wspólnego lunchu Prezydent rozmawiał z ambasadorami państw Grupy Europy Wschodniej (EEG) ONZ m.in. o ewentualnych reformach Rady i jedności oraz solidarności w Grupie EEG.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku Joannę Wronecką z okazji wizyty Prezydenta RP.


Kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim

W środę po południu Para Prezydencka złożyła kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Monument, usytuowany na placu Exchange Place, ma ok. 12 metrów wysokości i waży 120 ton. Tworzy go cokół z płaskorzeźbami oraz odlana w brązie, stojąca na cokole postać żołnierza przebitego na wylot bagnetem.PROGRAM WIZYTY

W czwartek, w związku z objęciem 1 maja przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, Andrzej Duda jako pierwszy polski Prezydent, poprowadzi w nowojorskiej siedzibie ONZ debatę otwartą wysokiego szczebla poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. 

W piątek w Chicago Prezydent RP spotka się z gubernatorem Stanu Illinois Bruce’em Raunerem. Para Prezydencka odwiedzi Muzeum Polskie w Ameryce, a także złoży kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim oraz Tablicą Smoleńską na cmentarzu św. Wojciecha w Niles. Po południu tego dnia w Instytucie Sztuki Prezydent spotka się z burmistrzem Chicago Rahmem Emanuelem.

W piątek wieczorem Andrzej Duda złoży wizytę w bazie Gwardii Narodowej Stanu Illinos w Kankakee, aby porozmawiać z amerykańskimi żołnierzami polskiego pochodzenia.

Z kolei w sobotę Para Prezydencka spotka się z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych. - W roku 100-lecia odzyskania niepodległości, najważniejsze polonijne wydarzenia na świecie, to spotkanie, które odbędzie się w najbliższą sobotę - powiedział prezydencki minister Adam Kwiatkowski.Źródło: www.msz.gov.pl