SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

26.02.2018 Spotkanie szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Australii w Budapeszcie RODM Olsztyn poleca

Sytuacja międzynarodowa, bezpieczeństwo regionalne, a także współpraca w walce z terroryzmem oraz stosunki UE z Australią znalazły się wśród tematów rozmów ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Australii w Budapeszcie.

– Polska popiera zawarcie umowy o wolnym handlu UE-Australia – powiedział przewodniczący polskiej delegacji wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski, odnosząc się do kwestii współpracy między Unią Europejską a Australią. – Liczymy, że przyniesie ona korzyści gospodarcze UE, w tym Polsce jak i Australii –  dodał wiceszef resortu dyplomacji.Spotkanie państw V4 z Australią było pierwszym zorganizowanym na tym szczeblu.

Na marginesie rozmów państw wyszehradzkich i Australii wiceminister Magierowski spotkał się z szefową australijskiej dyplomacji Julie Bishop. Rozmowa dotyczyła m.in. współpracy gospodarczej między oboma krajami, planowanych wizyt wysokiego szczebla, a także współpracy na forum ONZ. – Z Australią łączy nas wspólne spojrzenie na najważniejsze kwestie polityki międzynarodowej. Powinniśmy ściślej współpracować w kluczowych dla nas kwestiach, także na forum ONZ – zauważył wiceminister Magierowski.

Australia jest ważnym partnerem gospodarczym Polski w regionie Azji i Pacyfiku. W ostatnim okresie odnotowuje się szybki wzrost we wzajemnych obrotach handlowych, a Polska od lat ma również nadwyżkę w handlu z Australią. Ponadto w Polsce obecnych jest ponad 130 australijskich inwestorów. – Liczymy na to, że bardzo dobra polsko-australijska współpraca przełoży się na dalszy rozwój wymiany handlowej i konkretne projekty gospodarcze. Będziemy wspierać rozwój kontaktów biznesowych – podkreślił w tym kontekście wiceszef polskiego MSZ.

http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/spotkanie_szefow_dyplomacji_panstw_grupy_wyszehradzkiej_i_australii...


Źródło: www.msz.gov.pl