SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

14.08.2018 Niezwykłe spotkanie włodarzy RODM Olsztyn poleca

Do niecodziennej wizyty doszło w piątek (17 sierpnia) w olsztyńskim ratuszu. Prezydenta Olsztyna odwiedził nadburmistrz niemieckiego miasta Würzburg, potomek dawnego burmistrza... Olsztyna!

Tak niezwykłe spotkania nie są częste i stanowią nie lada wydarzenie. Wizyta była więc bardzo wyczekiwana od momentu, gdy Christian Schuchardt przesłał list do prezydenta Olsztyna. Szczególnie, że korespondencja nie była zwykłą.

T- Już po pierwszych zdaniach zorientowałem się, że nie jest to kolejne zaproszenie z zachętą do współpracy, ale informacja o dużym znaczeniu dla historii naszego miasta i o sporym ładunku emocjonalnym - mówi Piotr Grzymowicz. - Pan nadburmistrz Christian Schuchardt okazuje się być w prostej linii praprawnukiem burmistrza Olsztyna, Jakuba Rarkowskiego, pełniącego ten urząd w latach 1836–1865!

TZa czasów tego burmistrza osuszono pozostałości fosy, ulice zostały wybrukowane i oświetlone lampami naftowymi. Stary ratusz został rozbudowany na potrzeby Rady Miasta, a w 1864 roku rozpoczęto budowę Szpitala Mariackiego. W 1843 Jakub Rarkowski stał się współzałożycielem, a także przewodniczącym Towarzystwa Upiększania Miasta.

TTeraz obaj włodarze miast - Olsztyna i Würzburga - mieli okazję spotkać się w stolicy Warmii i Mazur. Goście z Niemiec przemierzają nasze tereny i odwiedzają miejsca związane z historią rodziny. Przy okazji wizyty w Olsztynie, przekazał prezydentowi miasta oprawione, duże zdjęcie Jakuba Rarkowskiego.

T- Mój ojciec, który zmarł kilka lat temu, przekazał mi rodzinne archiwum - opowiada Christian Schuchardt. - Tak stałem się odpowiedzialny za dzieje naszego rodu. Wśród fotografii znalazłem właśnie to zdjęcie, mojego pradziada, postanowiłem je powiększyć i przekazać podczas spotkania.

TWizyta w Olsztynie to doskonała okazja do podążenia tropami wielkiego przodka. Goście odwiedzili m.in. dawny rodzinny majątek w Kortowie, teren dawnego browar Jurand Rarkowskiego, most Justusa Rarkowskiego (syna Jakuba) w Lesie Miejskim oraz nagrobek Jakuba Rarkowskiego na cmentarzu św. Jakuba przy al. Wojska Polskiego.

T- Moja rodzina na dobre pojawiła się na tych ziemiach w XVIII w. - przypominał nadburmistrz Würzburga. - Ale pierwsze ślady udało mi się odnaleźć już z 1302 roku. To bardzo ważne, by pamiętać o swojej historii. Trzeba także patrzeć w przód, rozwijać się, dlatego wizyta w Olsztynie to dla mnie także szansa na podpatrywanie rozwiązań innych miast w różnych dziedzinach.

TJak poinformował Christian Schuchardt, 130-tysięczny Würzburg planuje rozbudowę sieci tramwajowej. W tej chwili to pięć linii łącznej długości ponad 40 km. W przyszłym roku planują zakup nowego taboru, dlatego chce wykorzystać doświadczenia stolicy Warmii i Mazur w tym względzie.

Źródło: https://www.olsztyn.eu/nc/o-olsztynie/aktualnosci/article/niezwykle-spotkanie-wlodarzy.html