SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

12.04.2018 W Chorwacji o Polsce, o Warmii i Mazurach RODM Olsztyn poleca

W Poreč na Półwyspie Istria w środę 11 kwietnia rozpoczęło się VII Forum Regionów Polski i Chorwacji. W obradach uczestniczy delegacja samorządu województwa z marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem na czele.

Marszałek wspólnie z Kristiną Bilič, chorwacką minister rozwoju regionalnego i funduszy unijnych, uczestniczył w panelu otwierającym forum.

Następnie w panelu "Strategiczne planowanie rozwoju polskich i chorwackich regionów do 2030 roku" przedstawił strategię rozwoju naszego województwa oraz zaprezentował inteligentne specjalizacje. Mówił również o sposobach przyciągania inwestorów na Warmię i Mazury.

Strategiczne planowanie, a także kierunki rozwoju Europy 2030, są dominującymi tematami tegorocznego Forum. Dużo mówić się będzie o wspieraniu obszarów wiejskich oraz o roli edukacji i kultury w rozwoju regionalnym. Samorządowcy podzielą się również doświadczeniami w zakresie inwestycji w regionach.

W obradach, poza przedstawicielami polskich i chorwackich samorządów, uczestniczą posłowie do Sejmu RP i chorwackiego parlamentu (Saboru). Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Kolinda Grabar-Kitarovič, Prezydent Republiki Chorwacji.

Forum Regionów Polski i Chorwacji, organizowane od 2011 roku, stanowi ważną platformę wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów, a także umożliwia dzielenie się wiedzą w różnych dziedzinach. Ubiegłoroczna edycja odbyła się w Polsce, uczestnicy Forum obradowali w Toruniu

Źródło: http://www.warmia.mazury.pl